Select Page

Slovanská epopej

Slovanská epopej

Ve Veletržním paláci v Praze se konečně uskuteční výstava jednoho z nejvýznamějích děl Alfonse Muchy – Slovanské epopeje. Ve výstavních prostorách dominuje neutrální šeď, aby dílo co nejlépe vyniklo. Výstava dvaceti kusů pláten, na nichž chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny slovanských národů bude ve Veletržním paláci  ke shlédnutí minimálně dva roky.

Nebudeme zde probírat nepříjemnosti, které vyvstaly při debatě o umístění Slovanské epopeje. Po dlouhý čas byla plátna uložena na Moravském Krumlově a zároveň o vystavení děl usilovalo hlavní město Praha. Hlavně je, že letos se můžeme těšit z výstavy i v Praze, datum zahájení výstavy však prozatím není zcela jisté.

Alfons Mucha byl velký český výtvarník, nesmírně všestranný a kreativní. V období kdy žil, tedy v období secese, se věnoval nejen malířství, ale také designu. Navrhoval obaly na sušenky, kalendáře, ilustrace a mnoho dalšího. Jeho nejslavnějším obdobím byl přelom 19. a 20. století. Pro československý stát navrhoval například poštovní známky, peníze či formuláře.

Nejvíc se ale Alfons proslavil v Paříži, zejména svými plakáty. Dále vytvářel série známích obrazů jako Roční období nebo Drahé kameny, kde vyobrazil vždy některou dívku svým velice osobitým způsobem, podle kterého Muchovo dílo bezpečně poznáme. V Paříži dále navrhl klenotnictví, ale nejen výlohu, ale také samotné šperky, nábytek, vše od náramku až po kliku ve dveřích.

Rozhodně stojí za to jít se podívat na Muchovu výstavu, byl to neobyčejný čech, který měl velice plodný život jako umělec a to nejen v Čechách, ale i v zahraničí.

Ukázka z Ročních období

Slovanská epopej

About The Author

Bára

Zabývá se reklamou téměř ve všech jejích podobách. Živí se jako grafik, copywriter, fotograf a reklamní poradce. Svět umění ji baví a fascinuje a tak dává dohromady to nejlepší a nejzajímavější, co se jí podaří najít, aby všichni se stejným zájmem našli to nejlepší na jednom místě.

Pin It on Pinterest

Share This