Select Page

Co znamená “stock” fotografie?

Co znamená “stock” fotografie?

Istock, Shutterstock, známé fotobanky mají v názvu stock z nějakého důvodu. Jedná se zpravidla o fotografie určené ke komerčnímu využití. Necení se u nich tak moc umělecká hodnota, jako schopnost fungovat co nejlépe pro komerční, zpravidla reklamní účely. Dříve byly fotografie nabízeny spíše jako odpad, jednalo se o zbylé fotografie, které nenašly využití. Dnes fotografové fotí přímo za účelem nabídnout své fotografie skrze fotobanky.

Fotobanky často berou provizi za nabízení těchto fotek a vyplácí fotografovi zbytek peněz za prodanou fotografii, pokaždé, když se prodá. Výhodou fotobank je také to, že fotografie nabízí online a po celém světě. Usnadňují (a to i finančně) druhé straně pořízení těch správných fotografií. Druhou stranou myslím například grafiky, kteří by jinak poměrně draze pořizovali fotografii přímo od fotografa, který by do ceny jistě zahrnul fakt, že s fotografií ztrávil čas, případně i model a nechal si proplatit případné výdaje. Oproti tomu je nákup stock fotografie ve většině případů podstatně levnější.

About The Author

Bára

Zabývá se reklamou téměř ve všech jejích podobách. Živí se jako grafik, copywriter, fotograf a reklamní poradce. Svět umění ji baví a fascinuje a tak dává dohromady to nejlepší a nejzajímavější, co se jí podaří najít, aby všichni se stejným zájmem našli to nejlepší na jednom místě.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This